Zespół Placówek Oświatowych Nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim,
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Henryka Sienkiewicza
OGŁASZA NABÓR KANDYDATÓW DO KLAS PIERWSZYCH
ORAZ NABÓR KANDYDATÓW DO SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA NR 2

Wiosenna aura 6 lutego wcale nie sugerowała, iż wycieczka klas IV a i V b na kulig się uda … A jednak.
4 litego 2019 roku odbyły się szkolne eliminacje XVII Konkursu Recytatorskiego im. J. Brzechwy „Poeci Dzieciom” organizowanego przez MOK w Międzyrzecu Podlaskim oraz Międzyrzeckie Stowarzyszenie Teatralne.

Co roku, gdy kończy się pierwsze półrocze, w „Jedynce” najczęściej słyszanym z ust wszystkich słowem jest to magiczne i radosne słowo „bal”. W tym roku brzmiało ono wyjątkowo głośno, bo wypowiadane było nie tylko ustami uczniów klas III gimnazjum, ale także VIII szkoły podstawowej. Wszyscy przygotowywali się do tego wydarzenia już od grudnia, a tym kulminacyjnym dniem okazała się sobota 2 lutego.

Czwartek 24 stycznia uczniowie klasy VIA pod opieką nauczycieli: Grety Wasąg, Marii Matejuk i Anny Sobolewskiej spędzili na wycieczce edukacyjnej.

Na przełomie roku, czyli w grudniu i styczniu odbyły się w naszej szkole 4 konkursy promujące poprawne posługiwanie się językiem polskim oraz promujące postawę wrażliwości na odpowiedzialne traktowanie polszczyzny. Konkursy zostały przygotowane, przeprowadzone i sprawdzone przez nauczycieli języka polskiego: Joannę Pietruk, Elżbietę Panasiuk i Annę Sobolewską.
W tym roku nasza szkoła zakupiła drukarkę 3D. Drukarka ta wydrukowała już wiele różnorodnych rzeczy. Chociaż czas drukowania nie jest najkrótszy, to końcowy efekt prezentuje się niesamowicie. Uczniowie są zadowoleni z tego zakupu, ponieważ drukarka ukazuje, że nasza szkoła staje się bardziej otwarta na nowe technologie.
Mamy nadzieje, że „Jedynka” otworzy się jeszcze bardziej na nowe urządzenia i technologie.
Amelia Zacharuk

13 stycznia po raz 27 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Społeczność „Jedynki” corocznie włącza się w ten szczególny koncert poprzez kiermasz ciast odbywający się w MOK -u i towarzyszący aukcjom i koncertom.

Zespół Placówek Oświatowych Nr 1 w Międzyrzecu Podlaski otrzymał sprzęt umożliwiający młodym ludziom rozpoczęcie przygody z Lekką Atletyką.
Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel.

W adwencie w naszej szkole został zorganizowany konkurs ,,Na najpiękniejszego” i ,,Największego anioła”. W konkursie wzięli udział uczniowie z różnych klas i różnych poziomów. Zgromadziliśmy aniołki malutkie, duże, piękne i najpiękniejsze wykonane z różnych materiałów.



Samorząd Uczniowski pod opieką pań H. Adamczyk i I. Wiercińskiej zorganizował dwa konkursy, które wprowadziły uczniów naszej szkoły w świąteczny nastrój. Pierwszy z nich - na najciekawiej ozdobione świąteczne pierniki, zaś drugi – na najładniej przyozdobione okno.

6 grudnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Marzanną Rabczuk, p. Anitą Krzymowską, p. Ewą Mikołajczuk i p. Katarzyną Szostkiewicz udali się do Warszawy. Wcześnie rano bo o 6.45 zebraliśmy się przed szkołą , by o godz. 7.00 wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

..... i wszyscy na niego czekamy. Staramy się być grzeczni, mili i uprzejmi przez cały rok, bo takie zachowanie jest gwarancją spotkania Mikołaja. Zasłużyliśmy na nie także 6 grudnia 2018 roku.
W dniach 7-8.12.2018r. Caritas Polska organizowała zbiórkę żywności w całej Polsce. Nasze SKC przyłączyło się do niej, jak co roku. W tym roku zbieraliśmy w sklepie ,,Biedronka” przy ul. Warszawskiej 36.
Z okazji mikołajek członkinie SKC wzięły udział w zabawie mikołajkowej w SOSW. Bawiły się z dziećmi, grały w różne gry. Przebrane mikołajkowo sprawiły dzieciom ogromną radość.

Szkolne Koło Caritas dnia 27.11.2018r. zorganizowało sprzedaż ciast w naszej szkole.

Ostatnie dni listopada dla uczniów klas I-III były wyjątkowe i pełne magii. Dzieci przeniosły się w świat wróżb i zabaw andrzejkowych.
Przed zabawą dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi. Następnie wróżyły przy użyciu butów, talerzyków a nawet wosku. Dzięki temu dowiedziały się co może im się przytrafić w niedalekiej przyszłości.
I chociaż wszystkie wróżby traktowały z przymrożeniem oka, była to świetna zabawa. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....
A. Krzymowska

W ramach projektu Nauka dla Ciebie realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dniach 22-23 listopada 2018 roku w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim zagościł Naukobus. Przywiózł on ze sobą przede wszystkim 19 fantastycznych eksponatów naukowych, ale także okazję spotkania z nauką na zasadzie zabawy i pasjonującego eksperymentu.

Już po raz drugi najmłodsi uczniowie Jedynki próbują swoich sił w Międzyrzeckiej Małej Lidze Matematycznej, którego organizatorem jest Zespół Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim.

8 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Międzyrzecu Podlaskim odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Symbole narodowe”.
W kategorii wiekowej klas IV-VI zostali nagrodzeni nasi uczniowie: I miejsce zdobyła Patrycja Grzeszuk z klasy 5a, III miejsce - Kacper Mikołajczuk z klasy 5c, a wyróżnienie- Aleksandra Mikiciuk z klasy 6a. Na uroczystości słuchaliśmy opowiadania pani dyrektor Jolanty Modrzewskiej o marszałku Józefie Piłsudskim i wierszy patriotycznych w wykonaniu uczniów SOSW.
Hanna Adamczyk

Dnia14.11.2018r. w naszej szkole odbyło się szkolenie SKC. Wzięli w nim udział opiekunowie i wolontariusze z ZPO2, ZPO3, Kąkolewnicy, Rogoźnicy i oczywiście naszej szkoły. Spotkanie poprowadziła pani Monika Rybaczewska z Caritas Diecezji Siedleckiej.

14 listopada klasy 5b i 5c z paniami: Dorotą Łataś, Joanną Pietruk i Izabelą Lesiewicz wybrały się na wycieczkę do Białej Podlaskiej. Pogoda od rana sprawdzała nasze humory, siąpił deszcz, było dość zimno, mimo to samopoczucie i pogoda ducha uczestników były niewrażliwe na warunki atmosferyczne i uśmiechy nie znikały z twarzy.
15 i 16 listopada uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję obejrzeć bardzo ciekawe spektakle przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia.
16 listopada w naszym mieście nieodłącznie związany jest ze wspomnieniem tych jego obrońców, którzy w roku 1918 walczyli o naszą niepodległość. Społeczność „Jedynki” pamięta o tym wydarzeniu, uczestnicząc corocznie w Marszu – Patrolu organizowanym w Międzyrzecu z inicjatywy wieloletniego nauczyciela naszej szkoły śp. Romana Sidorowicza.
13 listopada 2018 roku w MOK - u odbył się finał konkursu historycznego zorganizowanego przez TPN pod hasłem „Międzyrzec - Historia - Dzień dzisiejszy". Tematyka konkursu nawiązywała do wydarzeń, które 100 lat temu rozgrywały się w naszym mieście.

Od października członkowie SKC z klas: VIIIA, VIIB I VA podjęli współpracę ze Świetlicą Socjoterapeutyczną działającą w naszym mieście.
Każdego roku w październiku obchodzimy Dzień Papieski, tym razem pod hasłem ,,Promieniowanie Ojcostwa”. Jest to szczególny czas, kiedy pamiętamy o Świętym Janie Pawle II nie tylko w kościele, ale w całej naszej ojczyźnie.

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o zmarłych. W tym roku klasa I b z wychowawczynią panią Marzanną Rabczuk i klasa II a z wychowawczynią panią Magdaleną Frydrychowską wybrały się odwiedzić groby walczących za Ojczyznę.
Było to szczególnie ważne ponieważ ich wizyta poprzedzała obchody 100 lecia Odzyskania Niepodległości. Dzieci miały okazję po raz pierwszy zobaczyć pomnik poświęcony żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej.
Nie mogło zabraknąć modlitwy za wszystkich bliskich zmarłych i tych, którzy spoczywają na międzyrzeckim cmentarzu. Dzieci zapalały lampki na wszystkich odwiedzanych grobach.
Spacer po cmentarzu był okazją do zadumy, poznania historii i kultywowania ważnej tradycji pamięci o tych, których nie ma już z nami.
M. Frydrychowska
M. Rabczuk

Jak co roku w listopadzie nasza szkoła przystąpiła do akcji "Śniadanie daje moc". Już nie raz przekonaliśmy się, że zdrowe śniadanie naprawdę daje moc do zabawy i nauki.

W ostatni dzień października uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Pszczółka Maja" w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji z Wrocławia.

Piątek 9 listopada upłynął w naszej szkole w duchu patriotycznym. Nic w tym dziwnego, gdyż 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzi się tylko raz!
Serdecznie zapraszamy uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum ZPO Nr 1, ZPO Nr 2 i ZPO Nr 3 zainteresowanych przedmiotami przyrodniczymi do wzięcia udziału w III edycji "Międzyrzeckiego Turnieju Przyrodniczego", który rozpocznie się 3 grudnia 2018 r. i będzie trwał do 22 marca 2019 roku.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.
Szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce KONKURSY
Dzięki zaproszeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej młodzież z klasy VII b pod opieką p. Joanny Pietruk 30 października uczestniczyła w wyjątkowych warsztatach poświęconych 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dnia 26.10.2018 roku uczniowie z klas VII i VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum uczestniczyli w VIII Międzyrzeckich Targach Pracy i Edukacji gdzie mieli możliwość zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowych , ponadgimnazjalnych i wyższych z terenu miasta i powiatu bialskiego oraz ofertą pracodawców zatrudniających absolwentów szkół lub umożliwiających odbywanie praktyk zawodowych.

Dnia 24.10. 2018 r. 34 uczniów z klas: 8a, 8b, 7b i 3b gimnazjum wraz z p. Marią Matejuk, p. Gretą Wasąg i p. Elżbietą Panasiuk uczestniczyło w wycieczce do Białej Podlaskiej.
Dnia 24 października klasa V sportowa i III gimnazjum kibicowała dla drużyny MKS Lublin w piłkę ręczną. Towarzyszyli im nauczyciele wychowania fizycznego.
M Jabłoński.

Dnia 26 października wszyscy uczniowie "Jedynki" wzięli udział w niezwykłej lekcji z zakresu fizyki i chemii.

Przedstawienie uświadomiło dzieciom jakie konsekwencje dla środowiska niesie spalanie odpadów w piecach, co to jest smog i jak szkodliwie wpływa on na nasze zdrowie. Uczniowie przypomnieli sobie również zasady segregacji odpadów obowiązujące w naszym mieście.

16 października 2018r. zorganizowano obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. Nasza szkoła bierze udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, organizowanym przez sieć sklepów Biedronka, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I – III. Jednym z wymogów udziału w konkursie było zorganizowanie Dnia Głośnego Czytania.

Dnia 18 października klasy drugie i trzecia wraz z paniami wychowawczyniami:Magdaleną Frydrychowską, Jadwigą Zasadzińską, Elżbietą Ostojską oraz opiekunami pojechały na wycieczkę do Lublina. Mimo jesiennego krajobrazu, pogoda była prawie taka jak w wakacje, dlatego wyjazd był wyjątkowo udany.

17 października w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. O godz. 16:00 przy dźwiękach muzyki wkroczyły w pełnej gali klasy 1a i 1b.

W dniu 3 października w klasie Ia obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Rodzice i Dziewczynki zadbały o to, aby był to dla nich niezapomniany i wyjątkowy dzień. Tego dnia wybraliśmy się do Sali zabaw, aby uczcić to święto i mile spędzić wspólnie czas.

18.10.2018 uczniowie klas 4 naszej szkoły pod opieką wychowawców : p. Agaty Wawryniuk, p. Renaty Latoch, i p. Elżbiety Kiereczyńskiej oraz p. Marii Matejuk wyjechali na wycieczkę po Podlasiu. Pogoda dopisała, humory też, więc wyjazd zapowiadał się bardzo udanie.

26 października 2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Patriotycznej,

Powoli zbliżamy się do pięknej daty 11 listopada 2018 roku, kiedy to będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Już niedługo w naszej szkole odbędzie się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Patriotycznej.
12 października 2018 roku w ZPO Nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim odbyła się szkolna uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. Na akademię, która zorganizowana została w sali gimnastycznej, przybyli: pani dyrektor Iwona Orkisiewicz, pani wicedyrektor Teresa Turska, wszyscy nauczyciele, pracownicy obsługi oraz uczniowie klas I – VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.

Dnia 1 października odbyły się szkolne eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Patriotycznej, który jest organizowany w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Akcja „Narodowe Czytanie” ma na celu popularyzację czytelnictwa, propagowanie bogactwa polskiej literatury i wzmacnianie narodowej tożsamości. Organizowana jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Zemstę” Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Dopiero walczyliśmy o dobre oceny, dopiero otrzymaliśmy świadectwa, dopiero pakowaliśmy walizki, by wyruszać z radością na wakacyjne szlaki, a tu – nie wiadomo, jak i kiedy – nadszedł wrzesień, a wraz z nim – powrót do szkoły.
Tym razem pani dyr. Iwona Orkisiewicz przywitała wszystkich 3 września, a uczyniła to w obecności przybyłych na uroczystość inauguracji roku szkolnego gości: pana burmistrza Zbigniewa Kota i pana naczelnika Andrzeja Mironiuka. W swoim przemówieniu nawiązała do wydarzeń z 1939 roku, o których zawsze będziemy pamiętać. Przekazała też informacje zawarte w listach skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli przez ministra edukacji i kuratora oświaty. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów, którzy po raz pierwszy w tym roku przekroczyli progi naszej szkoły oraz ich rodziców. Zapewniła, że wszyscy będą się dobrze czuli w murach „Jedynki”. Ciepło przywitała też nowych nauczycieli – panów Marcina Hołoweńkę i Marcina Ostapowicza. Ważne słowa skierował natomiast pan burmistrz do najstarszych uczniów naszej szkoły, życząc im sukcesów podczas ostatniego egzaminu gimnazjalnego i pierwszego ósmoklasisty. Słowa wsparcia popłynęły też w kierunku nauczycieli, bo przed nimi kolejny rok wprowadzania reformy edukacji.
Po części oficjalnej, którą rozpoczął hymn państwowy, a zakończył hymn szkoły nastąpiły spotkania z wychowawcami oraz kolegami i koleżankami w klasach, no a potem można jeszcze wykorzystać ciepłe popołudnie i przygotować plecaki do jutrzejszych lekcji.
Ci, którzy bardzo rzetelnie przepracowali poprzedni rok szkolny uczestniczyli w jeszcze jednej inauguracji (tym razem 7 września w ZPO3), podczas której otrzymali z rąk pana burmistrza Zbigniewa Kota stypendia. W dziedzinie nauki byli to: Monika Kowalczyk, Aleksandra Matejek, Łukasz Samocki, Zuzanna Biernacka, Daria Biadun, Joanna Łukasiewicz, Julia Węgrzyniak, Julia Turyk, Wiktoria Hodun, Weronika Jaszczuk, Wiktoria Grudzińska, Kamil Pulik, Wiktoria Hubica, Emil Gocel, Alicja Matejek, Agnieszka Jarząb i Patrycja Grzeszuk, zaś w dziedzinie sportu – Kacper Siedlanowski.
Wszystkim uczniom „Jedynki” życzymy przyjemnej nauki, wielu sukcesów i wspaniałych przyjaźni. Rodzicom – cierpliwości, a nauczycielom – wielu sił i ciekawych pomysłów na pasjonujące lekcje. Powodzenia w roku szkolnym 2018/2019!

Dnia 13 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach tanecznych przygotowanych przez Szkołę Tańca i Zabawy Dance & Fun.
Jak zawsze na początku roku szkolnego naszą szkołę odwiedziła Pani Policjantka mł. asp. Iwona Matysiak.
Celem jej wizyty były przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze i udzielania pierwszej pomocy.

Już za chwile wakacje. Czas beztroskich zabaw i leniuchowania. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o zasadach bezpieczeństwa. Aby tego uniknąć uczniowie nasze szkoły, wzięli udział w wykładzie na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.
2 października 2018 roku uczniowie klas VIA i VIIIA wyruszyli na zorganizowaną przez panią Marię Matejuk wycieczkę edukacyjno – krajoznawczą do Kozłówki i Lublina. Uczniami opiekowały się także panie: Anna Sobolewska, Monika Torbicz i Agata Wawryniuk.
Pierwszym punktem zwiedzania był okazały pałac Zamojskich w Kozłówce, który na wszystkich wywarł ogromne wrażenie. Wspaniałe pałacowe wnętrza, urokliwy park oraz jeszcze wciąż kolorowe rosarium bardzo spodobały się uczniom.

Dnia 20 czerwca klasa I b wraz z wychowawczynią panią Jadwigą Zasadzińską zorganizowała Dzień Rodziny. Dzieci wystąpiły przed ukochanymi rodzicami z krótkim występem artystycznym.

To był kolejny Truskawkowy Dzień w naszej szkole, który powoli staje się naszą tradycją. Dnia 15 czerwca uczniowie ubrali się na czerwono- tak jak truskawki. Dodatkowo wszyscy jedli pyszne desery, w których główną rolę grały właśnie te smaczne owoce.

Dnia 6 czerwca w klasie 1 a odbyło się przedstawienie z okazji minionego Dnia Mamy. Dzieci razem z wychowawczynią panią Magdaleną Frydrychowską przygotowały krótki występ artystyczny.

Dopiero się zaczynał, a już się kończy, ale zanim pani dyr. Iwona Orkisiewicz – w obecności pana wiceburmistrza Grzegorza Łubika 22 czerwca - wypowiedziała wyczekane słowa, iż rok szkolny 2017.2018 uważa za zakończony, nagrodziliśmy zasłużonych, pożegnaliśmy kończących i podziękowaliśmy tym, bez których pracy i wsparcia nie bylibyśmy tą „Jedynką”, którą kochamy.

Dnia 28 maja klasy I a, Ib, II a i III a razem z paniami wychowawczyniami: Magdaleną Frydrychowską, Jadwigą Zasadzińską, Elżbietą Ostojską i Marzanną Sokólską pojechały na wycieczkę do Białegostoku. Towarzyszyli im również opiekunowie: siostra Władysława, oraz panie Anna Kozioł i Beata Sakowicz.

13 czerwca 2018 roku my- uczniowie klas IVA, VA i VB pod opieką nauczycieli: Marii Matejuk, Agaty Wawryniuk, Anny Sobolewskiej i Ireneusza Matejuka wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę, by poznać uroki Poleskiego Parku Narodowego i Chełma.

Dnia 23 maja naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki wraz z wychowawczyniami. Mali gości w przyszłym roku szkolnym rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Z tej okazji mogły poznać bliżej naszą szkolę, uczniów i nauczycieli.

Uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej w dniach 15-16 maja mieli okazję sprawdzić zdobytą przez trzy lata wiedzę. Sprawdzian trzecioklasisty składał się z pytań otwartych i zamkniętych dotyczących wiedzy polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej.

29.05.2018r. członkowie Szkolnego Koła Caritas pod opieką Elżbiety Nóżki wzięli udział w Diecezjalnym Zjeździe Szkolnych Kół Caritas w Pratulinie.

W dniach 22-25 maja odbyła się wycieczka klas 6, 7 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 gimnazjum. Z biurem turystycznym "Włóczykij" wybraliśmy się na Mazury.

18 maja uczniowie klasy VI b i VII b pod opieką bibliotekarzy Grażyny Muszyńskiej i Katarzyny Siejki odwiedzili Zespół Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Tego dnia w świetlicy szkolnej czekały na nas dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3.

Gdy w końcu nadeszła tak długo w tym roku wyczekiwana wiosna, przyroda wprost oszalała. Piękne kwiaty kwitnące w ogrodach i na łąkach zachwyciły wszystkich, nic więc dziwnego, że z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano w naszej szkole konkurs na najpiękniejszy wiosenny bukiet.

Mieliśmy ogromne szczęście. Takie spotkania nie zdarzają się często. Poznaliśmy Pippi- bohaterkę opowieści Astrid Lindgren. A wszystko to zdarzyło się 26 kwietnia podczas spektaklu "Ach ta Pippi".

Dnia 16 kwietnia uczniowie klas I-III wzięli udział w niezapomnianej lekcji muzyki, która odbyła się w międzyrzeckiej Szkole Muzycznej. Dzieci poznały wygląd i brzmienie wielu instrumentów.

W tym dniu 1791 roku uchwalono w Polsce pierwszą konstytucję, czyli najważniejszy akt prawny w państwie. Nasi uczniowie i nauczyciele również postanowili uczcić to święto.

Dnia 24.04.2018r. W Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim odbył się XII Koncert Charytatywny pod hasłem: ,,Bogaty nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”. Został zorganizowany przez Opiekuna p. Elżbietę Nóżkę i członków Szkolnego Koła Caritas 21 z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim w ramach projektu gimnazjalnego i objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta pana Zbigniewa Kota.

Co roku społeczność „Jedynki” 5 maja świętuje Dzień Patrona. Właśnie tego dnia w 1846 roku w Woli Okrzejskiej urodził się Henryk Sienkiewicz – wybitny polski pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla. Zapewne nie ma Polaka, który nie potrafiłby wymienić tytułów jego powieści i stworzonych przez niego bohaterów. Dzieci znają Stasia i Nel, starsi – Zbyszka z Bogdańca, Juranda ze Spychowa, Ligię czy Marka Winicjusza, zaś jeszcze starsi zachwycają się Michałem Wołodyjowskim, Janem Skrzetuskim czy Kmicicem.

18-20 kwietnia to dni, w których uczniowie III klasy naszego gimnazjum zmagali się z egzaminami, które podsumowują ich dotychczasową naukę i stanowią ważny bilet, dzięki któremu ukończą naszą szkołę i dostaną się do wybranych przez siebie szkół ponadgimnazjalnych.

Wielki Post to zawsze okazja do zrobienia czegoś dobrego. To pamięć o tych, którzy potrzebują pomocy. To również czas wypełnienia podstawowego uczynku wielkiego postu – jałmużny. Tego zawsze uczą się członkowie SKC.

Dnia 15 marca 2018 roku uczniowie klas III wzięli udział w Konkursie Matematycznym "Kangur", w kategorii Maluch. Osiemnastu uczniów rozwiązywało test, który składał się z 24 pytań o różnym stopniu trudności - 8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów.

Długo czekaliśmy na tę chwilę, na ten dzień- Pierwszy Dzień Wiosny. Na ulicach leży jeszcze śnieg, temperatury nie są zbyt wysokie, ale wszystko zmieni się dzięki nam.

Corocznie SKC w Wielkim Poście organizuje kiermasz palm. W tym roku odbył się w 22 marca. Uczniowie wykonali ponad 50 przepięknych palm z różnych materiałów. Były duże ponad 2-metrowe i i urocze malutkie. Wszystkie w swoim rodzaju.

Dnia 6 marca 2018 roku odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klasy IA i IB do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zainteresowanie uczniów książką, zachęcenie do korzystania ze zbiorów biblioteki.

Dnia 09.03.2018r. Szkolne Kolo Caritas wzięło udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności. Zbieraliśmy w sklepach: Biedronka przy ul. Warszawskiej 36 i Stokrotka przy ul. Warszawskiej 1. W zbiórce wzięło udział 26 wolontariuszy. Zebraliśmy 476,26 kg żywności, które zostaną rozdzielone wśród najuboższych uczniów naszej szkoły.

Wyjątkowo radosnym i pełnym uśmiechu dniem w naszej szkole był 8 marca, czyli Dzień Kobiet. Wszystkie uczennice, oraz panie pracujące w szkole otrzymywały upominki i życzenia. Ach szkoda, że takie święto nie trwa przez cały rok.

7 marca uczniowie klas 2a i 2b gimnazjum wybrały się wraz z panią Moniką Torbicz i panią Katarzyną Krzymowską do Kina za Rogiem. Obejrzeli tam dwa krótkie filmy dokumentalne opowiadające o losach Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie w związku z odbywającym się 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczestnicy kółka plastycznego wzięli udział w warsztatach wytwarzania figurek glinianych, które zorganizowała dla nich pani mgr Hanna Szczygielska-Telega w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Międzyrzecu Podlaskim. Poznaliśmy sposób powstawania ceramiki.

Co roku w ZPO Nr 1 pamiętamy, że 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku – roku setnej rocznicy niepodległego państwa – również uczciliśmy to święto.

Walentynki obchodzone co roku 14 lutego na stałe zagościły już w polskiej kulturze. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również nie bronią się przed tym bardzo miłym świętem.

Dnia 25 stycznia od godziny 18.00 do godziny 00.30 w przytulnej restauracji "Zacisze" odbył się bal uczniów klasy trzeciej Gimnazjum Nr 1. Uroczystość rozpoczęli uczniowie: Aleksandra Matejek i Mateusz Pawlik powitaniem zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli i rodziców.

W dniu 31.01.2018 r. w ZPO nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim, odbyły się coroczne pokazy z fizyki pt.: „Wokół prądu elektrycznego”, w których wzięło udział 11 uczniów. W pokazach uczestniczyli uczniowie klas drugich prezentując doświadczenie w ramach projektu, zaś pozostali, w tym absolwenci szkoły, podjęli się dowolnego tematu doświadczeń.

Dnia 24 stycznia obył się Apel wychowawczy, którego celem było podsumowanie kończące się semestru nauki w roku szkolnym 2017/2018.

W ostatni poniedziałek przed feriami - 22 stycznia, odwiedziła nas Pani Policjantka mł. asp. Iwona Matysiak. Celem wizyty były przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych.

We wtorek 16 stycznia najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Balu Przebierańców. Zabawę poprowadziły nauczycielki tańca z Dance & Fun.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w sportowym obozie narciarskim w Korbielowie który odbył się w dniach 08-13.01.2018r. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość nauki i doskonalenia jazdy na nartach zjazdowych.

O tym, że 14 stycznia 2018r. po raz 26 „zagrała” Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wie na pewno każdy Polak. W akcję wyrównania szans noworodków włączyli się także nauczyciele i uczniowie „Jedynki”. Już po raz kolejny wystawiliśmy w MOK-u „kramik” z ciastami, których kupno wspierało ten szczytny cel.

Kalendarz jest pełen bardzo dziwnych i mniej dziwnych świat, ale dlaczego nie wykorzystać ich do wspólnej radości i zabawy? Jednym z nich jest niewątpliwie Międzynarodowy Dzień Koszuli, który obchodzony jest 13 stycznia. Jako że w tym roku była to akurat sobota, Samorząd Uczniowski „Jedynki” zaproponował jego uczczenie w poniedziałek dwa dni później.

W grudniu na naszych twarzach nie zabrakło uśmiechu. Dlaczego? Bo kilka godzin w szkole upłynęło nam na dobrej zabawie.

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel.

Dnia 6 grudnia 2017 roku klasy III b i III c z wychowawcami p. Marzanną Rabczuk i Małgorzatą Zbaracką wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki do stolicy był seans kinowy z filmem "Pierwsza gwiazdka".

Piękną świąteczną tradycją jest wieczerza wigilijna. Co roku 24 grudnia zasiadamy do niej wraz z najbliższymi w naszych domach. Dnia 21 grudnia wszyscy uczniowie i nauczyciele zorganizowali klasowe spotkania wigilijne. Bo przecież wśród rówieśników i nauczycieli, czujemy się tak samo dobrze jak w domu.

Dnia 11 grudnia klasy Ia, Ib i IIa wraz z wychowawczyniami: panią Magdaleną Frydrychowską, panią Jadwigą Zasadzińską i panią Elżbietą Ostojską, oraz opiekunami: siostrą Władysławą i panią Beatą Sakowicz pojechały na wycieczkę do Siedlec.

Dnia 13 grudnia 2017r. uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawcą p. Marzanną Sokólską, nauczycielem wspomagającym p. Anną Kozioł, rodzicami p. Moniką Zaniewicz - Jaszczuk, p. Moniką Dudą i p. Andrzejem Pawlukiem udali się na wycieczkę do Siedlec.