Pięćdziesięcioro uczniów z klas IVA, VA, VIA i IVB uczestniczyło w dniach 9-12 maja 2017 roku w szkolnej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwało pięcioro nauczycieli: Maria Matejuk- koordynator tej wspaniałej przygody oraz Anna Sobolewska, Agata Wawryniuk, Hanna Adamczyk i Cezary Małek.

Choć prognozy pogody straszyły niesprzyjająca aurą, nie do końca- ku radości uczestników- się sprawdziły. Co prawda pierwsze dwa dni były chłodne, ale słońca nie brakowało. Deszcz, nawet taki ze śniegiem, padał tylko pierwszego dnia, ale tylko w czasie drogi.

Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”- zespół prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego – jeden z najciekawszych tego typu obiektów na świecie. Po obiadokolacji w hotelu „Gołoborze” w Nowej Słupi relaksowali się – po trudach podróży -  w basenie. Wodne zabawy można śmiało podsumować stwierdzeniem „wspaniałe szaleństwo”.

Drugi dzień był pełen zwiedzania. Rankiem – po śniadaniu – Park Rozrywki i Miniatur ze wspaniałymi budowlami z całego świata: egipskimi piramidami, nowojorskimi Word Trade Center, Bazyliką Świętego Piotra, a nawet wodospadem Niagara. Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich wizyta w jaskini „Raj” - słusznie uznawanej za najpiękniejszą w Polsce. Nie sposób było ominąć też pomnika przyrody – dębu „Bartek” w Zagnańsku, który jest niewątpliwie najbardziej znanym drzewem w Polsce. Popołudnie zaś wycieczkowicze spędzili, zwiedzając stolicę województwa świętokrzyskiego – Kielce: bazylikę katedralną pomnik Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Kadzielnię.

Trzeciego dnia wycieczkowicze zmienili się w prawdziwych górskich turystów i dzielnie zdobyli Łysą Górę. Zwiedzili zespół klasztorny benedyktynów, do którego sprowadzono relikwie Krzyża Świętego oraz Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie prezentowana była wystawa w formie spektaklu światła, dźwięku, przybliżająca świętokrzyską przyrodę. Z zainteresowaniem obejrzeli też gołoborza – gigantyczne rumowiska skalne, które miejscami mają kilkanaście metrów głębokości i tworzą szare plamy gołego boru. Na koniec posili się łykiem wody ze źródełka w Świętej Katarzynie.  Choć nogi bolały po całodziennej wędrówce, sił starczyło jeszcze na wieczorną dyskotekę i niezwykle radosne zdjęcia w fotobudce.

Ostatniego dnia – po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu- uczestnicy wycieczki wyruszyli do Chęcin, gdzie w Centrum Nauki Leonardo da Vinci uczestniczyli w warsztatach produkcji mydła oraz świetnie bawili się, trenując swoje ciała i umysły. Nie mogli też nie wdrapać się na wzgórze z siedzibą gotyckiego zamku, gdzie dzielnie walczyli na miecze, strzelali z łuku, a nawet więzili się – ku własnej radości -w specjalnej klatce. Obiad w Chęcinach był już jak najbardziej współczesny, a potem... Potem to już powrót do domu.
a po drodze – chwila na puławski McDonald`s i niespodzianka – wieczorny spacer po Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

W Międzyrzecu czekali na wszystkich rodzice, którzy z wytęsknieniem czekali na swoje pociechy i na pewno – na przywiezione przez nich pamiątki, które wytrwale wyszukiwali we wszystkich możliwych miejscach. Oprócz pamiątek uczestnicy przywieźli też hit! Przebój o biedronkach długo będzie brzmiał  w murach naszej szkoły.

Niech żałują ci, którzy nie pojechali!

Anna Sobolewska

Galeria zdjęć

 

Kalendarz

«  czerwca 2018  »
powtśrczpisoni
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930